Pinperest

28 Kasım 2015 Cumartesi

Ali Bayramoğlu'nun Gizlediği Ayıp

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar Mit Tırları haberinden sonra hakkında başlatılan soruşturma kapsamında tutuklandı ve cezaevine girdi. Daha önce meslek dayanışmasının "meslek kutsanmasına" dönüştüğünü yazmaya çalışmıştım. Can Dündarın tutuklanması beklendiği üzere tepki çekti ve bir çok köşe yazısı yazıldı. Yazanlardan biri de YeniŞafak Gazetesi yazarlarından  Ali Bayramoğlu oldu. 


Ali Bayramoğlu yazısını "Gazeteciler kutsaldır, gazetecilik bağımsızdır" bağlamına oturtmuş. Özgürlükler mevzusunda Ali Bayramoğlu ile aynı düşünmek zorunda değiliz. Ama gerçeği çarpıtmaya Ali Bayramoğlu'nun bile hakkı yok. 

Yazdığı şu cümlelerden bahsediyorum, "Hükümete göre Türkmenlere insani yardım, muhalefete göre ise silah taşıyan konvoylara, cemaat siyasi iktidarı sıkıntıya sokmak için kendi savcı ve polisiyle baskın yapmış ve silah taşıma iddiasını ortaya atmış olabilir. Bu baskının, doğru ya da yanlış veya abartılı bilgi ve belgelerini bir şekilde yaymış, gazetecilere aktarmış olabilir"


Ali Bayramoğlu tam burada büyük bir gerçeği ya ıskalıyor ya da çarpıtıyor. Muhalefet(ali bayramoğlu yazısında muhalefet derken cemaatten CHP'ye Taraftan Sözcüye oluşan büyük koalisyonu dahil etti mi bilmiyorum ben ediyorum )  bu silahların Türkmenlere gittiğini iddia etmedi. O silahların İŞİD'e gittiğini iddia etti. Hatta bunu İŞİD'in Recep Tayyip Erdoğan'ın emriyle MİT tarafından kurulduğu iddiasını desteklemek amacıyla söyledi.  Bunu da bu ülkeyi yöneten siyasi kadroları uluslarası savaş suçları mahkemesinde yargılatmak amacıyla yaptı.  

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/296432/_Devlet_isi_yapiyorduk_.html 
http://www.cumhuriyet.com.tr/foto/foto_galeri/296413/1/Kirli_operasyon.html
http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/291913/MiT_ten_cihatci_sevkiyati.html
http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/273117/Devletin_ISiD_le_temasi_vardi.html

Cumhuriyet gazetesi de bu haber ve manşetlerde bu iddiaya gönüllü yardımcı oldu. 
Denilebilir ki, Cumhuriyet yanlış yönlendirildi, gazeteci işini kötü yaptığı için yargılanamaz. 
Cumhuriyet Ankara temcilcisi Erdem Gül'ün yazdığı haberde İŞİD bayrağı yokken sadece bayrakta bulunan kelimei tehvidden ve Sakallı olmalarından yola çıkıp İŞİD yazıyor. Erdem Gül'e bu haber CD içinde gelmediyse kendisi araştırarak yazdı. Yaptığı yalan haberle  açıkça Cumhurbaşkanını uluslarası mahkemeye çıkartmaya çalışanlara destek veren bir kişi nasıl hesap verecek? Gazeteciler kendi aralarında toplaşıp yenilen yemeğin hesabını kitleyerek mi ? 


Yanlış haberle, yalan haberin arasındaki farkı Ali Bayramoğlu gözden kaçırıyor. Gazetecilerin  yanlış haber yapma hakkı vardır ama bilerek ve isteyerek yalan haber yapma hakkı yoktur. Hele hele bu yalan haberler yüzünden binlerce insan ölüyorsa bu hakkı hiçbir "vicdan" kabul etmez. 

Yalan haberler 2 yıldır o kadar etkili oldu ki, başlarda dalga geçtiğimiz Bilal Erdoğan'ın Ciğeristan da çektirdiği hatıra fotoğrafı şimdilerde Rus Medyasında yayınlanıyor. 

Türkiye'nin Suriyedeki mazlum ve mücahidler silah göndermesi Cumhuriyet Tarihi boyunca yaptığı en doğru iştir. Bu konuda Ali Bayramoğlu karşının taksisi olduğu için, buna karşı çıkmanın bu engellemenin asıl ayıp olduğunu yazmanın bir alemi yok. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder