Pinperest

6 Ağustos 2013 Salı

Ergenekon'a Veda

2007 yılında hayatımıza giren Ergenekon  operasyonu mahkemenin kararını açıklamasıyla 3. aşamaya geçti. Şimdi önümüzde Yargıtay süreci ve AHİM süreci var. Bu konu da bir kaç şey yazmak istiyorum. (sanki yazılmamış bir şey kalmış ya da benim yazmam bir şeye yarayacakmış gibi)

Kronolojik sıralamaya bağlı kalmaksızın bir kaç madde yazacağım. 

1- Ergenekon mahkemeleri televizyondan yayınlanmalıydı. Madem derin devletin pisliklerinden kurtuluyoruz mahkeme sürecinde yaşananları canlı izlemeliydik. Mahkemeye emir verenleri, milletvekilleriyle gelip ortalığı karıştıranları ya da hakim mahkum atışmalarını alıntılarla değil canlı canlı izleyerek görürdük. 

2- Ergenekon'un 2 numaralı ismi olduğu bir gazeteci (Sevilay yükselir ) tarafından iddia edilen Teoman Koman Ergenekon'dan yargılanmadı, mahkeme de tanık olarak yer aldı. Tanıklığında da "Türkiye'de derin devlet yok" açıklaması yaptı. Aynı Teoman Koman Hizbullah hakkında da 1993 yılında "Böyle bir şey yok, yerel halkın PKK'ya gösterdiği tepkiye bu ad takılıyor, yoksa Hizbullah diye bir örgüt bulunmuyor" demişti. (bunu taha kıvanç'ın yazısından alıntıladım. Ayın açıklamayı 1993 yılında milliyet gazetesinde okuduğumu çok iyi hatırlıyorum ) 

3- Derin devlet yargılanmıyor, kürtleri öldürenler yargılanmıyor, faili meçhuller yargılanmıyor diyen zevatın, Cemal Temizöz, Şemdinli davası vs. davalarda neler yazdığını hatırlamak keyifli olabilir. 

4- Bu dava bin yıl sürer diyenlerin yalan söylediği ortaya çıktı. Mahkeme sanıkların uzatma çalışmalarına rağmen 5 yıla bitti. 

5- Bu dava sayesinde Türk Adalet sisteminin açmazları aymazları konuşulur oldu ki, mahkemede yargılananların büyük çoğunluğunun memlekete yaptıkları tek iyilik budur. 

6- Sürpriz bir şekilde çıkan Mehmet Haberal gözaltına alındığında Süleyman Demirel Ankara'da havalananında geçmiş olsun dileğini iletti. Haberal tutuklu olduğu sürenin büyük çoğunluğunu hastanede tespih sallayarak, pardon tedavi olarak geçirdi. 

7- Bu dava bize Generallerimizin ve rektörlerimizin ne kadar narin insanlar olduğunu gösterdi. Hastaneye yatmayan paşa neredeyse yoktu. 

8- Mahkeme daha biter bitmez genel affı dillendirenler farkında olmadan ya da olarak mahkemenin kararına gölge düşürdüler. 

9- Aklımdayken Mahkemeler herkese açıktır ama gerektiği zaman buna kısıtlama getirilebilinir. Anayasa Madde 141'i tam okuyun. Eğer birileri Silivriyi yıkmaktan bahsederse pek ala mahkemelere katılımı da yasaklanır. Cemaat Hükümet Kavgası

Nihayet Ekrem Dumanlı meseleye girdi.  Önder Aytaç, Emre Uslu, Asım Yıldırım, Nuh Gönültaş gibi isimlerle olmuyordu. Ekrem Beyin söylediklerinin bağlayıcılığı var. Gerçi bu sefer de karşı taraf Mehmet Barlas var. Ak parti cenahını savunacak başka kimse yok mu merak ediyorum. Tamam başbakandan makas almış bir isim olarak parti de ağırlığı olabilir ama, İslami meselelerde Elifi görse mertek bile sanamayacak bir isme mi kaldı Cemaatleri tartışma. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder