Pinperest

3 Mart 2011 Perşembe

ihsan eliaçık?

allah selamet versin, bizim emek evlerde bir hocamız vardı. tokatlı mehmet hoca. o anlatmıştı. erba da teyemmümü anlatırken, şöyle bir misal vermiş:diyelim ki, arazidesiniz, yanınızda eşeğiniz, eşeğinizde su var. uyuya kaldınız, bi uyandınız, eşek yok. eşeği ararken vakit geçiyor, teyemmümü aldınız, namaza durdunuz. namaz kılarken eşeğinizin anırdığını duydunuz. eşeğin üstünde su olduğundan abdestiniz ve namazınız bozulur.

o esnada camiye giren biri eşek anırmasıyla namaz bozulur anlayıp hocayı müftülüğe şikayet etmişler.

şimdi buradan iki anlam çıkabilir, birinci olarak: bir vaaza geç kalınmaz, geç kalırsanız meseleyi yanlış anlar sonradan rezil olursunuz.

ikinci olarak: islamı anlatan insanların kelimelerini o kadar hassas bir şekilde anlatmaları gerekir.

İhsan eliaçık biyografisine baktığımızda islamı bilen bir adam. söylediği sözün nereye gideceğini, ne manaya geldiğini ,islami açıdan iyi biliyor. hz. peygamber mülkiyeti ortadan kaldırdı demek, sol gelenek için dikkat çekici olabilir, lakin islami ıslahattaki karşılığı hiçliktir.

Elbette akp dönemi haksız zenginleşen ve küstahlaşan bir kesimden sinir olmaktayız. elbette zekatı yani fakirin zenginin malı üzerindeki hakkını, verirken sanki lütufta bulunuyormuş gibi davranan sonradan görmelerden nefret ediyoruz. lakin bunu göstermek için, içi boş, sadece heyecanlı gençleri etkileyecek ucuz sosyalist islam söylemlerine gerek yok. hakikatten uzaklaşan insanlara hakikatin ne olduğunu söylemek gerek.

Tabi unutmadan, onun karşısına, parasıyla allahın kullarına artislik yapan, evlat olsa bile yedi yirmidört döveceğim erol yararın çıkartılması da insanların gözünde ihsan eliaçık'ın haklı olduğu intibasını doğuruyor. bunu da not almakta fayda var.

Ask me anything

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder