Pinperest

16 Aralık 2014 Salı

17 Aralık: Bir Savaşın Kısa Özeti

Yarın 17 aralık, Cemaat ile Ak partinin açık meydan muhaberesinin 1. yıl dönümü. Bundan önceki büyük savaş Mit krizinde olmuştu. Sonrası hep tali savaşlar ve küçük kıyametin kopuşu.  Kısaca herhangi bir kronolojik sıralama yapmadan yazmak istiyorum. Aslında yazacaklarım daha önceki yazılarımdan pek farklı olmayacak. Netice itibarıyla burası benim çöplüğüm ve canım ne isterse yazarım değil mi? 
1-Cemaat ile AKP 2009 yılında koalisyon yaptılar. Siyaset Ak parti'de bürokrasi Cemaatin kontrolündeydi. Kavga iki tarafın kendi sınırlarını genişletmek istemesinden çıktı. 

2- İki tarafında karşı tarafı suçlarken suç tarihleri olarak 2009'dan sonrasını anlatmasının nedeni öncesinde yaptıkları ortaklıktan kaynaklanıyor. 

3- Bu yaşananlar kesinlikle İslami bir kavga değil. Çok çok iki taşralı esnafın ortaklıklarını kötü bitirmeleri sonrasında yaşanan kavga. 

4-Fethullah Gülen cemaati müntesiplerini diri tutma konusunda Ak Parti'den daha başarılı. Çünkü yıllardır özel bir nesil olduklarını dinlediler. Yaşadıkları her şeyi islam tarihiyle hatta Hz. Muhammed (a.s. ) devri ile bir tuttuklarından teyakkuz halleri hiç bitmiyor. 

5- Ak parti yıllardır bildiği halde Cemaate göz yummanın cezasını çekiyor. Cemaate isnat ettiği her suç -ispat edilmiş olsa dahi- aynı zamanda Ak Partinin suçu. Hrant Dink cinayeti, KPSS'de kopya, hatta başbakanlıkta böcek iddialarını yıllardır açıklığa kavuşturmadılar. 

6- Bu kavga kanun değiştirerek bitmeyecek. Ak partinin anlamadığı şey bu. 

7-Gülen cemaatini türkiye'de hiç bir islami grup, cemaat, tarikat sevmiyor. Çünkü güçlü olduklarında kimseye nefes aldırmadılar. Onun için bir çok insan cemaate karşı AKP'yi savunuyor. 

8- Tekrar yazmakta fayda görüyorum. Bu kavga söylenen bütün islami söylemlere rağmen, islami bir kavga değildir. İki modern, protestan ahlakına sahip grubun rant kavgasıdır. 

9-İslamda cemaatlerin tarikatların siyasetle işi olmaz söylemi saçmadır. İslam tarihi boyunca siyasete hiç dahil olmamış tarikat yoktur. 

10- Bu kavga bu hızla giderse 20 yılda bitmez gibi görünüyor ama rüzgar her an tersten esebilir. 

11-Şu ana kadar operasyonel anlamda Cemaat AKP'den çok daha başarılı durumda.

12-Ak parti arkasındaki halk desteğine fazla güveniyor. Ciddi bir ekonomik krizde bu destek yarı yarıya azalır. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder